Institut VmV

Pomoc při paradentóze

Paradentóza, nazývaná také parodontóza nebo paradontóza, se začíná vyvíjet jako pravá epidemie. Podle odhadů trpí téměř 90 procent obyvatel starších než 30 let krátce nebo trvale onemocněním zubů. Nemoc se často podceňuje, přitom neléčená paradentóza může vést k onemocnění oběhového systému, nemocem dýchacích cest, diabetu a předčasným porodům.

 

1. Příčiny a příznaky

Paradentózu spouštějí bakterie. Nacházejí se u všech lidí od přírody v dutině ústní a obydlují povrch zubů, jazyk a patro. Při důkladné ústní hygieně a zdravé stravě se dají běžně držet v šachu. V tomto mechanismu ale bohužel dochází k častým poruchám. Bakterie potom vnikají do mezizubních prostor a do malých poranění v dásni – a vznikne zánět. Tento stav lze rozeznat podle silného zarudnutí, dáseň často krvácí i při dotyku, např. při čištění zubů.

2. Průběh paradentózy

Zůstane-li paradentóza delší dobu nerozpoznaná nebo neléčená, mohou bakterie proniknout ještě dále. Dochází k tvorbě tak zvaných dásňových kapes, kde se bakterie mohou nerušeně množit. Při dalším průběhu může zánět zasáhnout lůžko zubu a dokonce čelistní kost. Nezřídka dochází k vypadnutí zubu. Paradentóza je nejčastější příčinou vypadnutí zubu – ještě před zubními kazy!

Velké, ale často podceňované riziko představují bakterie, pokud se dostanou dásní do krevního řečiště. Potom se mohou usadit v životně důležitých orgánech a vést k závažným komplikacím, jako je onemocnění oběhového systému (karditida, infarkt), nemoci cest dýchacích, poškození ledvin nebo předčasné porody.

3. Terapie vitálními látkami – účinná prevence

O to důležitější je proto obsáhlá prevence a pokud možno rychlé a aktivní ošetření, pokud nemoc již vypukla. Právě toto ošetření bývá ale často komplikované a časově náročné, protože již vzniklé kapsy na dásních silně znesnadňují provádět správnou zubní a ústní hygienu. Důležité je proto se vedle pečlivé zubní hygieny starat především o silnou imunitu. Silný imunitní systém totiž umí bakterie vyvolávající nemoci účinně zničit dřív, než vznikne neblahý zánět.

K posílení imunitního systému se doporučuje obecně zdravá strava podle směrnic DGE. Protože podle dotazníkového šetření je schopno pouze kolem 5 procent Němců vůbec dodržet tato zadání, doporučuje mnoho zubních lékařů a expertů na výživu užívat přírodní doplněk stravy. Především je třeba přijímat dostatek vitamínu C, vitamínu D, koenzymu Q10 a omega-3 mastných kyselin. V rámci studií bylo zjištěno, že se paradentóza vyskytuje mnohem častěji u lidí s již mírným nedostatkem vitamínu C. Ne nadarmo se nemoc z nedostatku vitamínu C kurděje objevuje nejprve na dásních – a to krvácením a záněty.

DGG a Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek doporučují jako profylaxi a podpůrnou péči koncentrát vitálních látek LaVita, protože obsahuje všechny důležité vitamíny, minerální látky, stopové prvky a druhotné rostlinné látky, odpovídá optimálnímu dávkování a je 100% přírodního původu. Produkt se osvědčil především při prevenci (posílení imunitního systému, dostatek antioxidantů, podpora látkové výměny) a při podpoře léčby. Zde získáte další informace.

4. Co pro sebe můžete udělat sami

  • Dbejte pečlivě o Vaši ústní hygienu. Důkladné čištění zubů dvakrát až třikrát denně by mělo být samozřejmostí.
  • Používejte k tomu navíc každý den dentální nit a čistěte si i jazyk.
  • Dbejte především na zdravou a pestrou stravu.
  • K posílení imunitního systému doporučují zubní lékaři a experti na výživu přírodní komplexní doplněk stravy (např. koncentrát vitálních látek LaVita).
  • Choďte dvakrát do roka na preventivní prohlídku k Vašemu zubními lékaři a nechte si zuby v rámci profesionální dentální hygieny pravidelně zbavit zubního kamene a plaku.

Institut VmV je nezávislý a svobodný institut a není navázán na farmaceutické koncerny. Obsah webové stránky vytvořili výlučně pracovníci našeho institutu a stránky slouží jako všeobecný zdroj informací.

Seznam použité literatury

- Amaliva et al.: Java project on periodontal diseases: the relationship between vitamin C and the severity of periodontitis. J Clin Periodontol. 2007 (4): S. 299-304
- Chapple I.L. et al.: The prevalence of inflammatory periodontitis is negatively associated with serum antioxidant concentrations. J Nutr. 2007 (3): S. 657-664
- Orbak R. et. al.: Effects of zinc deficiency on oral and periodontal diseases in rats. J Periodontal Res. 2007 (2): S. 138-143
- Vierte Deutsche Mundgesundheitsstudie (DMS IV). Institut der Deutschen Zahnärzte (IDZ) im Auftrag von Bundeszahnärztekammer und Kassenzahnärztlicher Bundesvereinigung (http://www.bzaek.de/fileadmin/PDFs/presse/dms/brosch.pdf)